(Q&A) Pytania i odpowiedzi dotyczące – ekoschemat dobrostan zwierząt QMP
Skorzystaj z naszego kalkulatora i oblicz korzyści z QMP opasy W przypadku opasów, które nie pochodzą od krów mamek objętych interwencją ekoschemat Dobrostan zwierząt – do płatności kwalifikuje się bydło opasowe w wieku od ukończenia 4 miesiąca do ukończenia 18 miesiąca, utrzymywane w danym gospodarstwie w tym okresie, co najmniej przez 120 dni. W przypadku opasów, które pochodzą od krów mamek objętych interwencją ekoschemat Dobrostan zwierząt – do płatności kwalifikuje się bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg do ukończenia 18 miesiąca, utrzymywane w danym gospodarstwie, w tym okresie, co najmniej przez 120 dni, przy czym przyjmuje się, że opasy te osiągają masę ciała 300 kg w wieku 8 miesięcy. PZPBM zaleca aby w przypadku nabywania zwierząt do opasu, sprawdzić przy zakupie kod rasy zwierzęcia oraz kierunek użytkowania bydła na podstawie informacji zawartych w systemie IRZplus administrowanym przez ARiMR.
w jednym z poniższych działań: Formularz samooceny można przekazać do wybranej jednostki certyfikującej podpisany własnoręcznie, przekazać podpisany podpisem kwalifikowanym lub zaufanym za pośrednictwem ePUAP. bydło ras mlecznych i krzyżówki bez ras mięsnych bydła w typie użytkowym kombinowanym i do wieku 18 miesięcy. Płatność przysługuje do tych opasów (spełniających warunki podane wyżej), które przebywały w gospodarstwie beneficjenta przez co najmniej 120 dni. Płatność dobrostanowa przysługuje do opasa, w odniesieniu do którego rolnik określił w wymaganym terminie w komputerowej bazie danych systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt (systemu IRZ) przeznaczenie tego zwierzęcia do opasu poprzez wskazanie kierunku użytkowania: mleczny – opasowy albo mięsny – opasowy albo opasowy. Rolnik ubiegający o wsparcie dobrostanowe za realizację praktyki polegającej na utrzymywaniu bydła zgodnie z wymogami systemu QMP powinien złożyć wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej w ogłoszonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) terminie naboru wniosków (w 2024 r: od 15 marca do 15 maja), w którym powinien zaznaczyć jedynie odpowiedni checkbox. Następnie rolnik powinien złożyć w ARiMR w terminie do dnia 21 marca roku następującego po roku, w którym złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej, certyfikat za zgodność z wymogami systemu QMP. Bydło wymienione w tym certyfikacie będzie uwzględnione do płatności dobrostanowej za realizację praktyki polegającej na utrzymywaniu zgodnie z wymogami systemu QMP. Za realizację pozostałych praktyk (jeśli rolnik złożył wniosek w tym zakresie) płatność jest naliczana na zasadach ogólnych tj. do zwierząt odpowiednio zarejestrowanych w systemie IRZ.
Zgodnie z § 26 ust. 2 pkt 2 lit. h rozporządzenia dobrostanowego (1), do wyliczenia płatności dobrostanowej w ramach Dobrostanu opasów kwalifikuje się opasa, który był utrzymywany przez rolnika co najmniej przez 120 dni w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia 14 marca kolejnego roku. Rolnik realizujący wariant Dobrostan opasów, który złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej w poprzednim roku i w danym roku, zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia dobrostanowego (1), przestrzega wymogów od dnia 15 marca danego roku do dnia 14 marca kolejnego roku. Natomiast § 28 tego rozporządzenia wskazuje, że w takim przypadku do liczby zwierząt (np. opasów) zalicza się zwierzęta utrzymywane przez rolnika w okresie przestrzegania wymogów w ramach danego wariantu lub danej praktyki podwyższającej poziom dobrostanu zwierząt, tj. od dnia 15 marca danego roku do dnia 14 marca kolejnego roku. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że w tej sytuacji nadal obowiązuje 120 dniowy okres utrzymywania opasa przez rolnika. Tym samym zwierzę, by zostać zakwalifikowane do objęcia płatnością dobrostanową, musi być utrzymywane przez rolnika co najmniej przez 120 dni licząc od dnia 15 marca. W związku z tym, że przedstawiony w obu przypadkach opas zgodnie z przepisami rozporządzenia dobrostanowego (1) nie byłby utrzymywany w gospodarstwie przez wymagane 120 dni, to do takiego zwierzęcia płatność dobrostanowa nie mogłaby zostać przyznana.
Uczestnicy Systemu QMP stosują metody produkcji zrównoważonej, niskoemisyjnej. lub z pełnej listy opracowanej przez Instytutu Zootechniki Balice Państwowy Instytut Badawczy: https://kalkulatorghg.iz.edu.pl/katalog/Q&A
https://qmpsystem.eu/kalkulatorqmp/
typu użytkowy mięsnego lub typu użytkowego kombinowany o mięsnym kierunku jej użytkowania
do wariantu Dobrostan opasów kwalifikuje się bydło w wieku poniżej 18. miesiąca życia przeznaczone do opasu o zgłoszonym w komputerowej bazie danych IRZ:
Osoba zainteresowana przystąpieniem do systemu QMP powinna podpisać i złożyć do wybranej Jednostki Certyfikującej deklarację przystąpienia, ale jedynie do systemu QMP.
Należy złożyć wniosek do jednej z sześciu jednostek certyfikujących. To producent wybiera jednostkę, do której zamierza złożyć wniosek. Kontakt do jednostek jest pod tym linkiem.
Za każdy opas w systemie QMP – 130 zł
Ważne! Dla tych którzy przystąpili do ekoschematu Dobrostan zwierząt dla bydła QMP nie ma limitów i dotyczy wszystkich zwierząt w gospodarstwie i objętych certyfikatem QMP
krowa mamka – samica bydła domowego (Bos taurus) typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku jej użytkowania, mająca powyżej 24 miesięcy życia;
To rolnik jest właścicielem swoich zwierząt i może sprzedawać dowolnemu zakładowi. Jednakże należy zauważyć, że zakład mięsny, który sam posiada certyfikat QMP może zaoferować większą stawkę za bydło QMP.
Jałówki przeznaczone do dalszego chowu/hodowli nie powinny być wykazywane w systemie IRZ jako zwierzęta opasowe.
Zgodnie z rozporządzeniem dobrostanowym (1) w ramach wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach oraz wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym płatność dobrostanową przyznaje się rolnikowi, który posiada na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach tych wariantów co najmniej jedną krowę mamkę, tj. samicę bydła domowego (Bos taurus) typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku jej użytkowania, mającą powyżej 24 miesięcy życia. Rolnik może otrzymać płatność dobrostanową w ramach tych wariantów, między innymi, za realizację praktyki polegającej na utrzymywaniu krów mamek zgodnie z wymogami systemu QMP. Płatność dobrostanowa za realizację tej praktyki przyznawana jest do liczby krów wymienionych w certyfikacie za zgodność z wymogami systemu QMP.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w przypadku jałówki wymienionej w certyfikacie za zgodność z wymogami systemu QMP, która w dniu złożenia wniosku przyznanie płatności dobrostanowej za realizacji praktyki polegającej na utrzymywaniu zgodnie z wymogami systemu QMP będzie miała powyżej 24 miesięcy życia lub w trakcie realizacji tej praktyki (od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach tej praktyki do dnia 14 marca kolejnego roku, a w przypadku gdy rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej w poprzednim roku i w danym roku – od dnia 15 marca danego roku do dnia 14 marca kolejnego roku) osiągnie wiek powyżej 24 miesięcy życia, zwierzę to będzie kwalifikować się do płatności dobrostanowej za realizację ww. praktyki.
Zgodnie z rozporządzeniem dobrostanowym (1) do płatności za realizację praktyki polegającej na utrzymywaniu bydła zgodnie z wymogami systemu QMP w ramach wariantów: Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym kwalifikują się te krowy, które są wymienione w certyfikacie za zgodność z wymogami systemu QMP. W przypadku wariantu Dobrostan opasów do płatności dobrostanowej za realizację ww. praktyki kwalifikują się te opasy, które są wymienione w certyfikacie za zgodność z wymogami systemu QMP oraz były utrzymywane przez rolnika co najmniej przez 120 dni w okresie, w którym ten rolnik przestrzegał wymogów w ramach tej praktyki (od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach tej praktyki do dnia 14 marca kolejnego roku, a w przypadku gdy rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej w poprzednim roku i w danym roku – od dnia 15 marca danego roku do dnia 14 marca kolejnego roku).
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że płatność dobrostanową za realizację praktyki polegającej na utrzymywaniu bydła zgodnie z wymogami systemu QMP będzie przyznana tylko do zwierząt wymienionych w certyfikacie za zgodność z wymogami systemu QMP. Pozostałe sztuki bydła nie wymienione w tym certyfikacie nie będą się kwalifikowały do tego rodzaju płatności. W przypadku pozostałych praktyk dobrostanowych dedykowanych krowom mamkom i opasom, tj. zwiększenie powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach co najmniej o 20% lub co najmniej o 50%, utrzymywanie na ściółce,
zapewnienie wybiegu oraz zapewnienie wypasu, wymogami tych praktyk, odpowiednio do wariantu, muszą być objęte wszystkie krowy mamki wraz z przychówkiem (cielęta, jałówki oraz opasy o masie ciała do 300 kg) lub wszystkie opasy. W związku z tym rolnik uczestniczący w systemie QMP, który chciałby uzyskać płatność dobrostanową do ww. praktyk musi zapewnić podwyższone standardy utrzymywania wszystkim zwierzętom w gospodarstwie objętym wymogami danej praktyki.
Bydło ujęte na certyfikacie, spełniające warunki co do wieku będzie objęte wsparciem.
Do płatności dobrostanowej za realizację praktyki polegającej na utrzymywaniu opasów zgodnie z wymogami systemu QMP kwalifikują się te opasy, które są wymienione w certyfikacie potwierdzającym zgodność z wymogami systemu QMP, spełniły kryterium wieku oraz miały prawidło określony kierunek użytkowania ( patrz punkt – czy jałówka może być opasem, jeśli w IRZ jest od razu tak przeznaczona?) i były utrzymywane przez rolnika co najmniej przez 120 dni w okresie, w którym ten rolnik przestrzegał wymogów w ramach tej praktyki (patrz punkt – Czy wszystkie zwierzęta w danej grupie technologicznej muszą się liczyć do certyfikacji?).
W tym celu musi wystąpić o prawo stosowania znaku.
W okresie do 15 marca 2025 każdy z uczestników jest zobowiązany zastosować przynajmniej jedna praktykę niskoemisyjną.
Można wybrać z krótkiej listy:
———————————————————————————————
Jesteśmy pomocni dla Ciebie – śmiało zadzwoń, napisz:
e-mail: qmp@pzpbm.pl
tel: +48 515 575 705
#Fundusze Promocji