Strefa Producenta Żywca Wołowego
Wśród polskich rolników jest już kilkaset gospodarstw objętych certyfikacją w Systemie QMP, a atrakcyjność Systemu potwierdza ciągły wzrost liczby jego Uczestników.
Ty również większaj swoje zyski z produkcji żywca wołowego!
Korzyści z członkostwa
- Możliwość uzyskania wyższej ceny za żywiec wołowy. Produkcja w Systemie QMP to szansa na większe zyski przy wsparciu ze strony Administratora Systemu.
- Współpraca z certyfikowanymi podmiotami w całym łańcuchu wartości sektora wołowiny daje wyższe bezpieczeństwo transakcji i terminowość dostaw oraz płatności.
- Większe szanse na uzyskanie wsparcia z PROW
Podstawowe wymagania
Wysoka jakość wołowiny wytworzonej w ramach Systemu QMP wynika ze szczegółowych obowiązków producentów żywca, które gwarantują cechy charakterystyczne mięsa uzyskane w procesie produkcji, a w szczególności:
1. Dobór odpowiednich ras bydła:
- mieszańce mięsne (MM)
- bydło ras mięsnych: Limousine (LM), Charolaise (CH), Angus (AN,AR), Hereford (HH), Salers (SL), Simentaler (SM)
2. Wyższy dobrostan zwierząt: obory wolnowybiegowe, bezuwięziowe, systemy grupowe, ubój humanitarny.
Żywienie
Żywienie jest dostosowane w zależności od typu bydła i rasy. Pasze pochodzą z własnego gospodarstwa, ale mogą być uzupełniane paszami od innego Uczestnika Systemu QMP lub innego równoważnego systemu zapewniania jakości pasz np. GMP+ lub QS.
Certyfikowanych dostawców pasz jest w Polsce ponad 2 tysiące.
Pasze z zakupu
Podstawą żywienia bydła utrzymywanego w Systemie QMP są pasze wytworzone w gospodarstwie. Dopuszcza się jednak stosowanie pasz pochodzących z zakupu. W takim przypadku, zakupione pasze gospodarskie powinny zostać zaewidencjonowane. W żywieniu bydła w Systemie QMP mogą być stosowane produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego. Produkty muszą być zaopatrzone w deklarację dostawcy (wzór stanowi załącznik nr 3 Standardy QMP Bydło). Deklaracje wraz z dowodami dostawy muszą być przechowywane przez dwa lata.
Aby upewnić się, czy spełniasz podstawowe wymagania Systemu QMP i możesz uzyskać certyfikat QMP odpowiedz na dwa proste pytania:
Certyfikat wydawany jest na okres 14 miesięcy. Po tym czasie konieczne jest jego odnowienie.
Procedura przedłużenia certyfikatu wygląda tak samo jak w przypadku pierwszego wyrabiania.
Refundacja kosztów
W ramach działania “Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych Poddziałanie 3.1. Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” objętego PROW 2014-2020 istnieje możliwość refundacji poniesionych kosztów z tytułu uczestnictwa w Systemie QMP.
- Do kosztów kwalifikowalnych operacji zalicza się koszty kontroli związanych z wydaniem certyfikatu QMP.
- Pomoc ma formę zwrotu części kosztów kwalifikowalnych projektu (refundacja) w okresie maksymalnie do 5 lat od przystąpienia do systemu jakości.
- Maksymalna wysokość pomocy to 2 386 zł w przypadku, kiedy produkty wytwarzane są zgodnie ze specyfikacją i standardami Systemu QMP „Quality Meat Program”.
Jak uzyskać zwrot kosztów?
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o przyznanie pomocy do Dyrektora OT KOWR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Ostatni VI nabór wniosków o przyznanie pomocy zakończył się w dniu 3 grudnia 2020 r.
Kolejnym krokiem, po uzyskaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu wsparcia, jest złożenie Wniosku o płatność do Dyrektora OT KOWR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.
Wniosek o płatność, producent składa po każdych 12 miesiącach uczestnictwa w systemie jakości w terminie 90 dni od dnia upływu tego okresu, zgodnie z informacjami na decyzji Dyrektora OT KOWR o przyznaniu pomocy
Cennik opłat za udział w systemie i refundacja poniesionych kosztów
Składka na rzecz Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego administratora systemu QMP z tytułu uczestnictwa rolnika w Systemie QMP:
Ilość sztuk bydła kwalifikujących się do Systemu QMP
Do 20 sztuk
Od 21 do 50 sztuk
Od 51 do 100 sztuk
Roczna składka (netto) za udział w Systemie QMP
890,00 zł
1 190,00 zł
1 500,00 zł
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego wystawia fakturę VAT, niezwłocznie po uzyskaniu informacji od Jednostki Certyfikującej o wydanym certyfikacie.
Koszty składki za udział w systemie są refundowanie przez 5 lat.
Kto kupuje bydło z certyfikatem QMP ?
56-200 Chróścina, Chróścina 3a
NIP: 522-294-94-86
09-100 Płońsk
ul. Wolności 21