KIERUNEK – ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ: POLSKA WOŁOWINA

utworzone przez | cze 2, 2021

Nowy kierunek jaki obiera Polska Wołowina potrzebuje wypracowania nowych, dobrze działających standardów, które miałyby wspomóc rozwój. Do głównie realizowanych celów należeć będą: ochrona środowiska, zdrowia i dobrostanu zwierząt, ograniczenie podawania antybiotyków dla zwierząt, a także zarządzania gospodarstwem hodowlanym i produkcyjnym.

Globalne trendy zmieniają się bardzo szybko, to właśnie do tych zmian sektor polskiej wołowiny musi zacząć się dostosowywać. Trendy te opierają się głównie na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonej hodowli zwierząt, co również widocznym jest w założeniach nowej Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

W sprawie zmieniających się preferencji a także potrzeb konsumentów polska wołowina może dalej być konkurencyjną na europejskim i światowym rynku, jeśli nie będzie zrównoważona?

Znaczna część naszych prac powinna się koncentrować na zrównoważonym charakterze podstawowej produkcji wołowiny. Jeszcze niedawno wiele słyszeliśmy o tych koncepcjach, teraz stają się one faktem. Czas, aby hasło „zrównoważona wołowina” wypełnić treścią. – podkreślił Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Globalnie prace na rzecz zrównoważonej wołowiny skupiają się na 5 obszarach – zasobach naturalnych, ludziach i społeczeństwie, zdrowiu i dobrostanie zwierząt, żywności, a także efektywności i innowacyjności. – poinformował Marcin Sokołowski, przedstawiciel OSI Food Solutions Poland, uczestnik prac na rzecz zrównoważanej wołowiny w ramach SAI Platform.  Z naszymi partnerami – takimi jak McDonald’s, staramy się nie tylko wypracowywać nasze wewnętrzne standardy, ale również uczestniczyć w pracach organizacji, które takie standardy kształtują, tak globalnie, jak i lokalnie.

Pierwsze organizacje złożyły już podpisy pod listem intencyjnym powołującym do życia platformę ds. zrównoważonej wołowiny, której celem będzie wypracowanie i upowszechnienie standardów zrównoważonej produkcji wołowiny w Polsce. Standardy te będą skupiały się na takich obszarach jak: środowisko (ograniczenie emisji gazów cieplarnianych), zdrowie i dobrostan zwierząt, ograniczenie stosowania antybiotyków dla zwierząt oraz zarządzanie gospodarstwem hodowlanym i produkcyjnym.

Jak wynika z ustaleń Rada Sektora Wołowiny będzie reprezentowała nowo powołaną platformę podczas prac Europejskiego Okrągłego Stołu ds. Zrównoważonej Wołowiny.

„Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego”

Autorem artykułu jest admin

Podobne posty

Refundacja kosztów

W ramach działania “Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych Poddziałanie 3.1. Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” objętego PROW...

Wołowina 

Mięso otrzymane z bydła o wieku powyżej pół roku. Jest jednym z najważniejszych mięs kuchni europejskiej i kuchni...

Żywienie

Żywienie jest dostosowane w zależności od typu bydła i rasy. Pasze pochodzą z własnego gospodarstwa, ale mogą być uzupełniane paszami od innego Uczestnika...

Niskoemisyjna produkcja bydła. 

- Od wielu tygodni słyszymy wiele na temat rolnictwa węglowego tzw. „carbon farming”, zwłaszcza ze strony Komisji Europejskiej. Jest przygotowywany akt prawny...