Celem działania jest zachęcenie rolników do stosowania podwyższonych (ponad obowiązujące standardy – minimalne wymogi prawne) warunków dobrostanu zwierząt.
Edukacja w zakresie dobrostanu zwierząt jest elementem kreującym nie tylko postawy społeczne, ale również działania organizacyjne i hodowlane w stadach bydła.
W przypadku bydła istnieje 5 praktycznych wskaźników mówiących nam o poziomie dobrostanu. Są to:
- dobry stan zdrowia,
- prawidłowy wzrost i rozwój,
- dobra płodność,
- wysoka produkcyjność,
- wolność do przejawiania naturalnych zachowań, w tym swoboda ruchu, kontakty socjalne w stadzie etc.
Wsparcie finansowe w ramach działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt, natomiast nie uwzględnia zwrotu kosztów inwestycyjnych.
Pakiet 2. Dobrostan krów:
- wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas
Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne bez uwięzi przez minimum 120 dni w sezonie wegetacyjnym. Stawka płatności do krowy mlecznej – 185 zł/szt. rocznie.
- wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach
Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim (utrzymanie wolnostanowiskowe) powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni wymaganej na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Stawka płatności do krowy mlecznej – 595 zł/szt. rocznie.
- wariant 2.3. Dobrostan krów mamek
Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom o masie ciała do 300 kg: (i) wypas przez minimum 140 dni w sezonie wegetacyjnym oraz (ii) dostęp do środowiska zewnętrznego poza sezonem wegetacyjnym na powierzchni zwiększonej o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym. Stawka płatności do krowy mamki – 329 zł/szt. rocznie.
Kryteria oceny dobrostanu bydła:
- Zachowanie.
- Zdrowie.
- Wskaźniki śmiertelności i brakowania.
- Zmiany masy ciała, kondycji ciała i wydajności mleka.
- Wskaźniki rozrodu.
- Stan ogólny i fizyczny.
- Procedury zootechniczno-weterynaryjne.
Wskaźnikami problemów mogą być:
- zakażenie po zabiegu, obrzęk i zachowanie bólowe,
- zmniejszone spożycie paszy i wody,
- kondycję ciała i utratę wagi po zabiegu,
- zachorowalność i śmiertelność.
Jaki opracowaliśmy zakres prac w celu dbania o zdrowie i dobrostan zwierząt?
Wskaźniki śmiertelności poniżej 1,5% (w przypadku systemów wykazujących wskaźniki śmiertelności powyżej tego celu należy osiągnąć redukcję o 20% rok do roku).
Chów wszystkich zwierząt bez uwięzi (dla zwierząt utrzymywanych w budynkach) dostępny od 2030 roku.
Podawanie środków przeciwbólowych (znieczulających) wszystkim zwierzętom, w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych oraz wszystkich form kastracji, usuwania rogów i zawiązków rogów.
Zmniejszenie liczby poważnych wypadków w gospodarstwach (podlegających zgłoszeniu, zob. Europejskie Ramy Sprawozdawcze) oraz zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych, przy ogólnym założeniu zredukowania ich do zera.
Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego
ŹRÓDŁO: GOV,ASAP, PZPBM