Jednym z czterech głównych filarów zrównoważonej produkcji wołowiny jest dobrostan zwierząt.
Jakie są elementy dobrostanu bydła?
Bydło mięsne potrzebuje wolnego utrzymania, swobody poruszania się i przebywania w stadzie. Bydło mięsne utrzymywać w ściołowych pomieszczeniach wolnostanowiskowych. Ściółka daje komfort wypoczynku poprawia jakość odchodów (obornik zamiast gnojowicy), co ogranicza szkodliwe oddziaływanie produkcji zwierzęcej na środowisko.
W pomieszczeniach dla stada mięsnego zaleca się wydzielenie lub przewidzenie wydzielenia następujących grup technologicznych (sektorów):
- Krowy w okresie porodowym powinny być tak usytuowane, aby krowy przebywające w nich miały kontakt wzrokowy ze stadem.
- Krowy mamki z cielętami. – W stadach dużych zaleca się podzielnie tej grupy na podgrupy po ok. 20 matek z cielętami w celu łatwiejszego dozoru zwierząt.
- Cielęta przy krowach – wydzielenie kojca lub kojcy grupowych dla cieląt (w zależności od potrzeb).
- Buhaj, buhaje – potrzebny jest kojec lub kojce dla rozpłodników zlokalizowany poza halą główną dla krów mamek z cielętami, a powierzchnia kojca nie może być mniejsza niż 10 m2.
- Izolatka – kojec do leczenia zwierząt ok. 9 m2 na sztukę. Dla większych stad przewiduje się stanowisko zabiegowe.
Stały dostęp do wody – jedno poidło, najlepiej korytkowe, na 15 do 30 sztuk. W oborach zimnych i otwartych stosuje się poidła niezamarzające. Pobranie wody przez krowy mamki wynosi od 30 do 60 litrów na dobę, a przez cielęta do 20 litrów na dobę.
Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego