QMP poszerzone o bydło ras mlecznych – już obowiązuje

utworzone przez | sty 1, 2024

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że z dniem 01.01.2024 roku zaczęły obowiązywać Nowe Standardy Systemu QMP Wydanie VII poszerzone o bydło ras mlecznych.

Rolnicy, którzy mają opas HF-ów od 01.01.2024 roku mogą dołączyć do systemu QMP i uzyskać dodatkowe dopłaty w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”[1].


Przyjęte przez Komitet Monitorujący KPS płatności dla Rolników w ramach Ekoschematów za redukcję antybiotyków w ramach systemu QMP:

  • 250 zł – do krowy mamki
  • 133 zł – do opasa, w tym za zmniejszenie zużycia antybiotyków

Ponadto dla uczestników systemu QMP został zniesiony został limit dla dużych gospodarstw – powyżej 150 DJP.

KORZYŚCI DLA HODOWCY:

  • Możliwość uzyskania dodatkowej płatności w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, za każdego opasa i krowę w systemie QMP
  • Hodowcom zrzeszonym w PZPBM dzięki wysokim standardom utrzymania zwierząt łatwiej spełnić warunki dostępu do nowych płatności w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”
  • Zwiększona dochodowość w wyniku sprzedaży wysokojakościowej wołowiny
  • Łatwiejszy dostęp do środków KPS dzięki dodatkowym punktom za uczestnictwo w systemach jakości
  • Wymiana doświadczeń z innymi producentami bydła mięsnego

PODSTAWOWE WYMAGANIA:

Wysoka jakość wołowiny wytworzonej w ramach Systemu QMP wynika ze szczegółowych obowiązków producentów żywca, które gwarantują cechy charakterystyczne mięsa uzyskane w procesie produkcji, a w szczególności:

1. Wyższy dobrostan zwierząt: systemy grupowe bezuwięziowe, plan kontroli zdrowia bydła, lepsza profilaktyka, lepsza zdrowotność, mniejsze zużycie antybiotyków, dobrze zbilansowane żywienie.

2. Dobór odpowiednich ras bydła w dwóch kategoriach:

Wołowina QMP z ras mięsnych

  • bydło ras mięsnych: Limousine (LM), Charolaise (CH), Angus (AN,AR), Hereford (HH), Salers (SL), Simentaler (SM), mieszańce mięsne (MM)

Wołowina QMP z ras mlecznych

  • bydło ras mlecznych (HO, RW, RE, ZR, ZB) i ich mieszańce (MS) oraz bydło w typie użytkowym kombinowanym (RP, MO, BG, SM) i ich mieszańce (MS2)

Poniżej linki do dokumentacji:

Nowe Standardy QMP wydanie VII

Wymagania dla Systemu QMP

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3

Załącznik nr 4

Regulamin Znaku Systemu QMP

[1] Decyzja Komitetu Monitorującego KPS jest w procesie akceptacji przez Komisję Europejską

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego

#FunduszePromocji

Autorem artykułu jest Katarzyna Wlazło

Podobne posty

Kolejna Jednostka Certyfikująca w ramach Systemu QMP eCO2 sp. z o.o.

Kolejna Jednostka Certyfikująca w ramach Systemu QMP: eCO2 sp. z o.o.

Z radością informujemy, że podpisaliśmy Umowę na świadczenie usług w zakresie certyfikacji Systemu QMP z eCO2 sp. z o.o. Serdecznie witamy kolejną Firmę w gronie Jednostek Certyfikujących i cieszymy się na przyszłą współpracę. Lista Jednostek Certyfikujących upoważnionych do prowadzenia certyfikacji w ramach Systemu QMP znajduje się na stronie: qmpsystem.eu

Regeneracyjne praktyki wypasu

W dążeniu do zrównoważonego rolnictwa, praktyki wypasu regeneracyjnego zyskują na popularności jako praktyczne rozwiązanie w dziedzinie hodowli bydła. Wraz ze wzrostem troski o środowisko, rolnicy i ranczerzy coraz częściej stosują regeneracyjne metody wypasu, aby zaradzić wpływowi na środowisko związanemu z konwencjonalną hodowlą bydła. Niniejszy artykuł analizuje zasady, zalety i rzeczywiste zastosowania wypasu regeneracyjnego, opierając się […]

Podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym w zarządzaniu nawozami naturalnymi

W stale zmieniającym się krajobrazie rolnictwa, konieczność przyjęcia zrównoważonych praktyk stała się nadrzędna. Jednym z takich podejść, które nabiera tempa, jest model gospodarki o obiegu zamkniętym, szczególnie w dziedzinie zarządzania nawozami w hodowli bydła. W tym artykule omówiono integrację nawozów organicznych, cykl życia i kwestie utylizacji odpadów, a także wpływ na zrównoważoną produkcję i wydajność […]