ŚWIATOWA PRODUKCJA MIĘSA

utworzone przez | lut 25, 2022

Jak wynika z raportu ,,Atlas Mięsa 2022’’ opublikowanego przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie we współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju – Polska w ciągu ostatnich 20 lat stała się jednym z najważniejszych producentów mięsa w Europie.


Na tle Unii Europejskiej Polska wyróżnia się jako jeden z największych producentów mięsa – zajmuje pierwsze miejsce w produkcji mięsa drobiowego, czwarte w produkcji wieprzowiny, a siódme – wołowiny. W ostatnich dwóch dekadach wytwarzanie mięsa wzrosło o 75 proc. w skali kraju.
Do 2029 r. globalna produkcja mięsa wzrośnie o 40 mln ton, osiągając poziom produkcji 366 mln ton w skali roku. W ciągu ostatnich 20 lat światowa konsumpcja mięsa zwiększyła się ponad dwa razy i wyniosła 320 mln ton w 2018 r. Przewidywane jest również, że do 2028 r. wskutek intensyfikacji rolnictwa i zmian demograficznych całkowita konsumpcja mięsa na świecie wzrośnie o dodatkowe 13 proc. Warto przy tym dodać, że z chowu zwierząt utrzymuje się aktualnie ponad miliard ludzi na Ziemi.


Dlaczego nasza wołowina jest tak dobrej jakości?
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, przy współpracy z producentami, zakładami mięsnymi oraz światowymi ekspertami w zakresie produkcji mięsa wołowego stworzyło Standardy Systemu. Opisują one wymagania względem produkcji żywca, przetwórców, transportu. Standardy te są gwarancją wysokiej powtarzalności jakości uzyskiwanego mięsa wołowego.
Wysoka jakość wołowiny wytworzonej w ramach Systemu QMP wynika ze szczegółowych obowiązków producentów żywca, które gwarantują cechy charakterystyczne mięsa uzyskane w procesie produkcji, a w szczególności:

 1. Dobór odpowiednich ras bydła:
  mieszańce mięsne (MM)
  bydło ras mięsnych: Limousine (LM), Charolaise (CH), Angus (AN,AR), Hereford (HH), Salers (SL), Simentaler (SM)
 2. Wyższy dobrostan zwierząt: obory wolnowybiegowe, bezuwięziowe, systemy grupowe, ubój humanitarny.
  System QMP jest bardzo dobrym narzędziem pozwalającym na promocję polskiej wołowiny, zarówno w kraju jak i za granicą, jako mięsa o wysokich parametrach kulinarnych.
  Jakie są nasze cele by produkowanie tak jakościowej wołowiny nie miało wpływu na środowisko?
 • Wskaźniki śmiertelności poniżej 1,5% (w przypadku systemów wykazujących wskaźniki śmiertelności powyżej tego celu należy osiągnąć redukcję o 20% rok do roku).
 • Chów wszystkich zwierząt bez uwięzi (dla zwierząt utrzymywanych w budynkach) dostępny od 2030 roku.
 • Podawanie środków przeciwbólowych (znieczulających) wszystkim zwierzętom, w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych oraz wszystkich form kastracji, usuwania rogów i zawiązków rogów.
 • Zmniejszenie liczby poważnych wypadków w gospodarstwach (podlegających zgłoszeniu, zob. Europejskie Ramy Sprawozdawcze) oraz zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych, przy ogólnym założeniu zredukowania ich do zera.
  Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego

Autorem artykułu jest Piotr Leciak

Podobne posty

Refundacja kosztów

W ramach działania “Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych Poddziałanie 3.1. Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” objętego PROW...

Wołowina 

Mięso otrzymane z bydła o wieku powyżej pół roku. Jest jednym z najważniejszych mięs kuchni europejskiej i kuchni...

Żywienie

Żywienie jest dostosowane w zależności od typu bydła i rasy. Pasze pochodzą z własnego gospodarstwa, ale mogą być uzupełniane paszami od innego Uczestnika...