ŚWIATOWA PRODUKCJA MIĘSA

utworzone przez | lut 25, 2022

Jak wynika z raportu ,,Atlas Mięsa 2022’’ opublikowanego przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie we współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju – Polska w ciągu ostatnich 20 lat stała się jednym z najważniejszych producentów mięsa w Europie.


Na tle Unii Europejskiej Polska wyróżnia się jako jeden z największych producentów mięsa – zajmuje pierwsze miejsce w produkcji mięsa drobiowego, czwarte w produkcji wieprzowiny, a siódme – wołowiny. W ostatnich dwóch dekadach wytwarzanie mięsa wzrosło o 75 proc. w skali kraju.
Do 2029 r. globalna produkcja mięsa wzrośnie o 40 mln ton, osiągając poziom produkcji 366 mln ton w skali roku. W ciągu ostatnich 20 lat światowa konsumpcja mięsa zwiększyła się ponad dwa razy i wyniosła 320 mln ton w 2018 r. Przewidywane jest również, że do 2028 r. wskutek intensyfikacji rolnictwa i zmian demograficznych całkowita konsumpcja mięsa na świecie wzrośnie o dodatkowe 13 proc. Warto przy tym dodać, że z chowu zwierząt utrzymuje się aktualnie ponad miliard ludzi na Ziemi.


Dlaczego nasza wołowina jest tak dobrej jakości?
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, przy współpracy z producentami, zakładami mięsnymi oraz światowymi ekspertami w zakresie produkcji mięsa wołowego stworzyło Standardy Systemu. Opisują one wymagania względem produkcji żywca, przetwórców, transportu. Standardy te są gwarancją wysokiej powtarzalności jakości uzyskiwanego mięsa wołowego.
Wysoka jakość wołowiny wytworzonej w ramach Systemu QMP wynika ze szczegółowych obowiązków producentów żywca, które gwarantują cechy charakterystyczne mięsa uzyskane w procesie produkcji, a w szczególności:

  1. Dobór odpowiednich ras bydła:
    mieszańce mięsne (MM)
    bydło ras mięsnych: Limousine (LM), Charolaise (CH), Angus (AN,AR), Hereford (HH), Salers (SL), Simentaler (SM)
  2. Wyższy dobrostan zwierząt: obory wolnowybiegowe, bezuwięziowe, systemy grupowe, ubój humanitarny.
    System QMP jest bardzo dobrym narzędziem pozwalającym na promocję polskiej wołowiny, zarówno w kraju jak i za granicą, jako mięsa o wysokich parametrach kulinarnych.
    Jakie są nasze cele by produkowanie tak jakościowej wołowiny nie miało wpływu na środowisko?
  • Wskaźniki śmiertelności poniżej 1,5% (w przypadku systemów wykazujących wskaźniki śmiertelności powyżej tego celu należy osiągnąć redukcję o 20% rok do roku).
  • Chów wszystkich zwierząt bez uwięzi (dla zwierząt utrzymywanych w budynkach) dostępny od 2030 roku.
  • Podawanie środków przeciwbólowych (znieczulających) wszystkim zwierzętom, w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych oraz wszystkich form kastracji, usuwania rogów i zawiązków rogów.
  • Zmniejszenie liczby poważnych wypadków w gospodarstwach (podlegających zgłoszeniu, zob. Europejskie Ramy Sprawozdawcze) oraz zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych, przy ogólnym założeniu zredukowania ich do zera.
    Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego

Autorem artykułu jest Piotr Leciak

Podobne posty

Kolejna Jednostka Certyfikująca w ramach Systemu QMP: Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o.

Z radością informujemy, że podpisaliśmy Umowę na świadczenie usług w zakresie certyfikacji Systemu QMP z Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o. Serdecznie witamy kolejną Firmę w gronie Jednostek Certyfikujących i cieszymy się na przyszłą współpracę. Lista Jednostek Certyfikujących upoważnionych do prowadzenia certyfikacji w ramach Systemu QMP znajduje się na stronie: https://qmpsystem.eu/#jednostki

Webinarium_Ekoschemat Dobrostan oraz System QMP, czyli korzyści dla rolników

Nagranie z Webinarium: Ekoschemat Dobrostan oraz System QMP, czyli korzyści dla rolników

Prezentujemy Państwu nagranie z Webinarium pt: Ekoschemat Dobrostan oraz System QMP, czyli korzyści dla rolników Prowadzący: prof. SGGW Marcin Gołębiewski Zakres webinarium: Linki do plików, o których mowa w szkoleniu: Standardy QMP https://qmpsystem.eu/wp-content/uploads/2024/04/Standardy-QMP_Wydanie-VII_01.pdf Plan poprawy dobrostanu zwierząt https://cdr-staging-admin.t2t-support.com/auth Kampania informacyjna #FunduszePromocji

logo qmp

Odstępstwa od Standardów QMP oraz Wymagań dla systemu QMP

Szanowni Państwo, Przekazujemy zestawienie odstępstw od Standardów QMP oraz Wymagań dla systemu QMP. Poniżej linki do dokumentacji: UCHWAŁA nr 1/04/2024 Zarządu PZPBM z dnia 08 kwietnia 2024 r.w sprawie przyjęcia czasowego odstępstwa dotyczącego podziału na grupy jałówek i buhajków dla ras późno dojrzewających w systemie certyfikacji QMP UCHWAŁA nr 2/04/2024 Zarządu PZPBM z dnia 08 […]