NIE CENA A JAKOŚĆ

utworzone przez | lut 17, 2022

Ceny bydła w ostatnim czasie poszybowały w górę. Jest to idealny czas na umocnienie sektora i marki polskiej wołowiny na przyszłość co zauważa prezes PZHiPBM – Jacek Zarzecki.
Średnia cena skupu bydła wzrosła o ponad 40 proc. w skali rok do roku. Dzisiaj rolnik może otrzymać za bydło w wadze żywej tyle ile 2 lata temu uzyskiwał za wagę WBC, żaden sektor rolno-spożywczy w Polsce nie odnotował takiego wzrostu.

 • Jeszcze rok temu plasowaliśmy się w 3 dziesiątce krajów UE pod względem cen. Dzisiaj jesteśmy na szóstym miejscu, powyżej średniej ceny europejskiej. Niewątpliwie wpływ na taki stan ma sytuacja na rynkach międzynarodowych. Odnotowaliśmy spadek pogłowia bydła w UE, co przy wzroście eksportu wołowiny do krajów trzecich o ponad 3,4 proc. i spadku importu głównie z Brazylii, Nowej Zelandii, Australii i USA powoduje, że jest zapotrzebowanie na nasz towar. W związku z wysokimi cenami na rynku krajowym spadł eksport żywych zwierząt o blisko 20 proc. – informuje Zarzecki.
  Nie konkurujemy już ceną, ale jakością wołowiny
  Zarzecki zauważa, że największymi odbiorcami naszej wołowiny są Niemcy i Włosi, ale duży wzrost odnotowała Japonia, a Izrael nadal jest liderem w zakresie cen, które są o prawie 70 proc. wyższe od średnich cen.
 • Warto zauważyć, że przestaliśmy już na rynku konkurować ceną. Nasza wołowina jest wybierana przez konsumentów ze względu na jej walory i to powinno nas cieszyć. Tak samo jak większe pogłowie krów mięsnych, gdzie odnotowaliśmy wzrost o ponad 10 proc. rok do roku. Dzisiaj mamy najlepszy czas, żeby przy takiej koniunkturze wzmocnić pozycję. Do tego jednak potrzebne jest wsparcie rządu do poprawy jakości poprzez wymianę stad, dobrostanu, inwestycji, zrównoważonej produkcji i rolnictwa węglowego. Tutaj potrzebna jest wola polityczna i niewielkie nakłady finansowe, które w dużej mierze mogą pochodzić z budżetu UE – podsumowuje Jacek Zarzecki.
  Co składa się na wysoką jakość naszej wołowiny?
  Zaufanie oparte o wysoką jakość produkcji oraz produktów końcowych jest kluczowe, aby sprostować zmieniającym się wymaganiom rynku. W ramach systemu certyfikowane są poszczególne obszary łańcucha dostaw wołowiny, począwszy od produkcji żywca wołowego, poprzez produkcję i dostawców pasz, transport a na przetwórcach kończąc.
  Wysoka jakość wołowiny wytworzonej w ramach Systemu QMP wynika ze szczegółowych obowiązków producentów żywca, które gwarantują cechy charakterystyczne mięsa uzyskane w procesie produkcji, a w szczególności:
 1. Dobór odpowiednich ras bydła:
  mieszańce mięsne (MM)
  bydło ras mięsnych: Limousine (LM), Charolaise (CH), Angus (AN,AR), Hereford (HH), Salers (SL), Simentaler (SM)
 2. Wyższy dobrostan zwierząt: obory wolnowybiegowe, bezuwięziowe, systemy grupowe, ubój humanitarny.
  Nasza wołowina produkowana jest w sposób zrównoważony, zachowane są wszystkie niezbędne aspekty dobrostanu zwierząt.
  System QMP jest bardzo dobrym narzędziem pozwalającym na promocję polskiej wołowiny, zarówno w kraju jak i za granicą, jako mięsa o wysokich parametrach kulinarnych.

Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego

ŹRÓDŁO: QMP, FARMER, PZPBM

Autorem artykułu jest Piotr Leciak

Podobne posty

Kolejna Jednostka Certyfikująca w ramach Systemu QMP eCO2 sp. z o.o.

Kolejna Jednostka Certyfikująca w ramach Systemu QMP: eCO2 sp. z o.o.

Z radością informujemy, że podpisaliśmy Umowę na świadczenie usług w zakresie certyfikacji Systemu QMP z eCO2 sp. z o.o. Serdecznie witamy kolejną Firmę w gronie Jednostek Certyfikujących i cieszymy się na przyszłą współpracę. Lista Jednostek Certyfikujących upoważnionych do prowadzenia certyfikacji w ramach Systemu QMP znajduje się na stronie: qmpsystem.eu

Regeneracyjne praktyki wypasu

W dążeniu do zrównoważonego rolnictwa, praktyki wypasu regeneracyjnego zyskują na popularności jako praktyczne rozwiązanie w dziedzinie hodowli bydła. Wraz ze wzrostem troski o środowisko, rolnicy i ranczerzy coraz częściej stosują regeneracyjne metody wypasu, aby zaradzić wpływowi na środowisko związanemu z konwencjonalną hodowlą bydła. Niniejszy artykuł analizuje zasady, zalety i rzeczywiste zastosowania wypasu regeneracyjnego, opierając się […]

Podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym w zarządzaniu nawozami naturalnymi

W stale zmieniającym się krajobrazie rolnictwa, konieczność przyjęcia zrównoważonych praktyk stała się nadrzędna. Jednym z takich podejść, które nabiera tempa, jest model gospodarki o obiegu zamkniętym, szczególnie w dziedzinie zarządzania nawozami w hodowli bydła. W tym artykule omówiono integrację nawozów organicznych, cykl życia i kwestie utylizacji odpadów, a także wpływ na zrównoważoną produkcję i wydajność […]