Cele Hodowli Zrównoważonej Wołowiny: Zdrowie i Dobrostan Zwierząt  

Kolejnym krokiem objętym przez PZBPM zaraz po trosce o klimat oraz zagospodarowaniem gruntu jest dbanie o zdrowie i dobrostan zwierząt.  

Celem pracy jest umiejscowienie dobrostanu w obszarze działań związanych z retardacją przekształcania zasobów. Dobrostan określa się jako stan zdrowia fizycznego i psychicznego osiągany w optymalnych warunkach środowiska hodowlanego. Taki system chowu zaspokaja podstawowe potrzeby zwierząt, przede wszystkim w zakresie żywienia, dostępu do wody, zapewnienia towarzystwa innych zwierząt i przestrzeni życiowej oraz leczenia. Dobrostan wpisuje się w koncepcję retardacji przekształcania zasobów przyrodniczych. Najbardziej istotnym czynnikiem w jego kształtowaniu jest człowiek, bezpośrednio związany z obsługą zwierząt, którego obowiązkiem wynikającym z norm etycznych jest ochrona i opieka nad zwierzętami. 

‘’Najważniejsze jest, aby zapewnić bydłu dobrą jakość życia i środowisku, w którym może się rozwijać’’. 

Co to oznacza?  

Zrównoważona wołowina to zapewnienie dla bydła dobrej jakości życia oraz idealnego środowiska, w którym może się ono swobodnie rozwijać. Zdrowie i dobrostan zwierząt są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego.  

Zdrowie i dobrostan zwierząt osiągamy dzięki zwiększonemu przyjmowaniu najlepszych praktyk w zakresie zapobiegania chorobom i środków leczenia. Wszystkie wysiłki skupiamy na zminimalizowaniu zachorowalności i śmiertelności oraz na obniżeniu stresu bydła.  

W globalnych oczekiwaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju zdrowie i dobrostan zwierząt są uwzględnione jako jeden z naszych priorytetów dla zrównoważonej wołowiny. Jesteśmy zobowiązani do ochrony zdrowia i dobrostanu bydła pod naszą opieką. Zapewniamy wysoki poziom dbania o zwierzęta, co znajduje odzwierciedlenie w dążeniu do doskonałości przemysłu wołowiny.  

Na rzecz zrównoważonej wołowiny skupiają się cztery filary o które nieustannie dbamy. Są nimi: dobrostan zwierząt, redukcja emisji gazów cieplarnianych, obniżenie produkcji antybiotyków, poprawa jakości ekonomiki. 

Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego 

Autorem artykułu jest Piotr Leciak

Podobne posty

logo qmp

Odstępstwa od Standardów QMP oraz Wymagań dla systemu QMP

Szanowni Państwo, Przekazujemy zestawienie odstępstw od Standardów QMP oraz Wymagań dla systemu QMP. Poniżej linki do dokumentacji: UCHWAŁA nr 1/04/2024 Zarządu PZPBM z dnia 08 kwietnia 2024 r.w sprawie przyjęcia czasowego odstępstwa dotyczącego podziału na grupy jałówek i buhajków dla ras późno dojrzewających w systemie certyfikacji QMP UCHWAŁA nr 2/04/2024 Zarządu PZPBM z dnia 08 […]

Kolejna Jednostka Certyfikująca w ramach Systemu QMP: Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o.

Z radością informujemy, że podpisaliśmy Umowę na świadczenie usług w zakresie certyfikacji Systemu QMP z Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o. Serdecznie witamy kolejną Firmę w gronie Jednostek Certyfikujących i cieszymy się na przyszłą współpracę. Lista Jednostek Certyfikujących upoważnionych do prowadzenia certyfikacji w ramach Systemu QMP znajduje się na stronie: https://qmpsystem.eu/#jednostki

Webinarium_Ekoschemat Dobrostan oraz System QMP, czyli korzyści dla rolników

Nagranie z Webinarium: Ekoschemat Dobrostan oraz System QMP, czyli korzyści dla rolników

Prezentujemy Państwu nagranie z Webinarium pt: Ekoschemat Dobrostan oraz System QMP, czyli korzyści dla rolników Prowadzący: prof. SGGW Marcin Gołębiewski Zakres webinarium: Zachęcamy do zapoznania się z Prezentacją (zawierającą uaktualnione treści):Ekoschemat Dobrostan zwierząt – System QMP korzyści dla rolników Linki do plików, o których mowa w szkoleniu: Standardy QMP https://qmpsystem.eu/wp-content/uploads/2024/04/Standardy-QMP_Wydanie-VII_01.pdf Plan poprawy dobrostanu zwierząt https://cdr-staging-admin.t2t-support.com/auth […]