Cele Hodowli Zrównoważonej Wołowiny: Zdrowie i Dobrostan Zwierząt  

utworzone przez | sierpień 27, 2021 | 0 komentarzy

Kolejnym krokiem objętym przez PZBPM zaraz po trosce o klimat oraz zagospodarowaniem gruntu jest dbanie o zdrowie i dobrostan zwierząt.  

Celem pracy jest umiejscowienie dobrostanu w obszarze działań związanych z retardacją przekształcania zasobów. Dobrostan określa się jako stan zdrowia fizycznego i psychicznego osiągany w optymalnych warunkach środowiska hodowlanego. Taki system chowu zaspokaja podstawowe potrzeby zwierząt, przede wszystkim w zakresie żywienia, dostępu do wody, zapewnienia towarzystwa innych zwierząt i przestrzeni życiowej oraz leczenia. Dobrostan wpisuje się w koncepcję retardacji przekształcania zasobów przyrodniczych. Najbardziej istotnym czynnikiem w jego kształtowaniu jest człowiek, bezpośrednio związany z obsługą zwierząt, którego obowiązkiem wynikającym z norm etycznych jest ochrona i opieka nad zwierzętami. 

‘’Najważniejsze jest, aby zapewnić bydłu dobrą jakość życia i środowisku, w którym może się rozwijać’’. 

Co to oznacza?  

Zrównoważona wołowina to zapewnienie dla bydła dobrej jakości życia oraz idealnego środowiska, w którym może się ono swobodnie rozwijać. Zdrowie i dobrostan zwierząt są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego.  

Zdrowie i dobrostan zwierząt osiągamy dzięki zwiększonemu przyjmowaniu najlepszych praktyk w zakresie zapobiegania chorobom i środków leczenia. Wszystkie wysiłki skupiamy na zminimalizowaniu zachorowalności i śmiertelności oraz na obniżeniu stresu bydła.  

W globalnych oczekiwaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju zdrowie i dobrostan zwierząt są uwzględnione jako jeden z naszych priorytetów dla zrównoważonej wołowiny. Jesteśmy zobowiązani do ochrony zdrowia i dobrostanu bydła pod naszą opieką. Zapewniamy wysoki poziom dbania o zwierzęta, co znajduje odzwierciedlenie w dążeniu do doskonałości przemysłu wołowiny.  

Na rzecz zrównoważonej wołowiny skupiają się cztery filary o które nieustannie dbamy. Są nimi: dobrostan zwierząt, redukcja emisji gazów cieplarnianych, obniżenie produkcji antybiotyków, poprawa jakości ekonomiki. 

Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego 

Autorem artykułu jest Piotr Leciak

Podobne posty

Czym jest system QMP?

Quality Meat Program  System QMP jest krajowym system jakości żywności, który obejmuje swoimi standardami praktycznie cały proces produkcji wołowiny, a w...

Sieć BovINE

Sieć BovINE ma ambitny plan – działa na rzecz rozpowszechniania dobrych praktyk w sektorze hodowli bydła mięsnego i produkcji wysokiej jakości...