Globalny Cel Zrównoważonego Rozwoju Wołowiny: Klimat

utworzone przez | sie 15, 2021 | 0 komentarzy

„Wyobrażamy sobie świat, w którym wołowina jest zaufaną częścią dobrze prosperującego systemu żywnościowego, w którym łańcuch wartości wołowiny jest przyjazny dla środowiska, odpowiedzialny społecznie i opłacalny ekonomicznie”.  

Jednym z celów Hodowli Zrównoważonej Wołowiny jest zmniejszenie wpływu globalnego ocieplenia na drodze do neutralności klimatycznej.  

Cel to globalne zmniejszenie o 30% wpływu na globalne ocieplenie każdej jednostki wołowiny do 2030 r., na drodze do neutralności klimatycznej. 

Aby wesprzeć globalną ambicję ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia do 2030 r., PZPBM chce wdrożyć i będzie zachęcać do produkcji, przetwarzania i handlu wołowiną z myślą o klimacie, jednocześnie chroniąc i wykorzystując zasoby węgla w glebie i krajobrazach. 

  • Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w atmosferze wymaga zarówno redukcji emisji, jak i sekwestracji węgla, co sprawia, że ​​rolnictwo odgrywa kluczową rolę w pozytywnej sekwestracji węgla w glebie. 
  • Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) szacuje, że same łąki mogą do 2030 r. pochłaniać od 54 do 216 mln ton węgla rocznie 

Członkowie GRSB (którego o uczestnictwo ubiega się PZPBM) zobowiązali się do inwestowania w badania i rozwój praktyk, narzędzi i wiedzy przyjaznych dla klimatu. Poczyniono już inwestycje w obszarach obejmujących szczegółową analizę sekwestracji dwutlenku węgla. 

Jednym z priorytetowych obszarów działań PZBMW jest środowisko (emisja gazów cieplarnianych) (Zmniejszenie wpływu wywieranego na środowisko przez systemy hodowli).  

Zwiększenie do 2025 roku intensywności redukcji emisji gazów cieplarnianych pochodzących z gospodarstw hodowlanych o 15%, a docelowo ustanowienie limitu, który będzie wskazywał na możliwą pozytywną rolę hodowli bydła w łagodzeniu zmian klimatycznych dzięki strategiom redukowania śladu węglowego i sekwestracji.   

„Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego”

Autorem artykułu jest Piotr Leciak

Podobne posty

Rasy Bydła Mięsnego

Największą popularnością cieszą się rasy limousine, charolaise, hereford, angus w dwóch odmianach barwnych: angus czerwony i angus czarny oraz simental....

Rolnictwo zrównoważone.

Czy rolnictwo zrównoważone może zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe?  Rolnictwo nazywamy zrównoważonym, gdy spełnia ono trzy cele:   Cel...

Wskaźniki dobrostanu bydła

Edukacja w zakresie dobrostanu zwierząt jest elementem kreującym nie tylko postawy społeczne, ale również działania organizacyjne i hodowlane w stadach bydła....