Niskoemisyjna produkcja bydła. 

utworzone przez | maj 4, 2022

– Od wielu tygodni słyszymy wiele na temat rolnictwa węglowego tzw. „carbon farming”, zwłaszcza ze strony Komisji Europejskiej. Jest przygotowywany akt prawny na poziomie Komisji, który ureguluje te kwestie – mówił Jerzy Wierzbicki.  

Nad obniżeniem emisji gazów cieplarnianych występujących na skutek produkcji zwierzęcej pracują wszyscy hodowcy w Europie, by była to produkcja przyjazna środowisku oraz odpowiednia dla konsumentów.  

Produkcja realizowana metodami zrównoważonymi, niskoemisyjnymi opiera się na czterech filarach. 

1.Niskoemisyjna produkcja – redukcja emisji gazów cieplarnianych. 

2.Leczenie zwierząt – ograniczenie zużycia antybiotyków. 

3.Podwyższony dobrostan zwierząt. 

4.Odporność ekonomiczna rolników. 

Rolnictwo węglowe (carbon farming) ma dać impuls do rozwoju niskoemisyjnej produkcji zwierzęcej. Hodowcy nie powinni jednak sami ponosić kosztów niskoemisyjności i magazynowania dwutlenku węgla (CO2) – Jean Pierre Fleury (Copa-Cogeca) 

– We Francji 16 tys. gospodarstw podlega audytowi, który ma doprowadzić do certyfikacji ich niskoemisyjności, z czego 1300 korzysta z dopłaty do kredytów węglowych – Jean-Baptiste Dollé. 

– W Irlandii od 10 lat mówi się o zrównoważonym rolnictwie, a związane z nim standardy są coraz wyższe. Są tam prowadzone pomiary wskaźników, które mogą wpływać na niższą emisję gazów cieplarnianych, jak np. zużycie środków chemicznych. Analizowane są także dodatki do pasz w postaci alg morskich, które pozytywnie wpływają na emisję – dodał Liam MacHale. 

Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego

Źródło: pzpbm, farmer.pl, agropolska.pl

Autorem artykułu jest Piotr Leciak

Podobne posty

Refundacja kosztów

W ramach działania “Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych Poddziałanie 3.1. Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” objętego PROW...

Wołowina 

Mięso otrzymane z bydła o wieku powyżej pół roku. Jest jednym z najważniejszych mięs kuchni europejskiej i kuchni...

Żywienie

Żywienie jest dostosowane w zależności od typu bydła i rasy. Pasze pochodzą z własnego gospodarstwa, ale mogą być uzupełniane paszami od innego Uczestnika...

Historia PZPBM 

Kim jesteśmy?  Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego jest branżową organizacją rolniczą zarejestrowaną w 2005 roku na podstawie przepisów ustawy z...